Czujnik natężenia światła – Jak to działa?

Jednym z czujników wykorzystywanych m.in. w inteligentnym domu jest czujnik natężenia światła, znany też jako czujnik zmierzchu. To czujnik, który wysyła różną wartość sygnału zależnie od natężenia światła. Czujnik ten jest bardzo popularny nie tylko w inteligentnych domach. Znajduje się też m.in. w samochodach, gdzie odpowiada za automatyczną zmianę świateł z tych do jazdy dziennej na światła mijania. Czujnik ten znajduje się również w telefonach komórkowych i smartfonach. To dzięki niemu kiedy zbliżymy telefon do ucha jego ekran gaśnie. To też ten sam czujnik, który odpowiada za zmianę jasności ekranu (kiedy jest jasno – czujnik rozjaśnia również ekran, kiedy jest ciemno – czujnik przyciemnia ekran chroniąc nasz wzrok).

 

Jak to działa?

Najważniejszym elementem czujnika jest fotodioda, bądź fotorezystor. Jest to element elektroniczny wrażliwy na natężenie światła. Kiedy jest jasno, czujnik przewodzi sygnał i informuje sterownik (czyli np. komputer wewnątrz robota) o tym, że jest duże natężenie światła.

Kiedy natomiast jest ciemno – czujnik nie przewodzi sygnału, sterownik otrzymuje dzięki temu informację, że natężenie światła jest bardzo niewielkie.

 

Dzięki tym właśnie informacjom wysyłanym od czujnika do sterownika mamy możliwość zaprogramowania kolejnych działań (instrukcji) sterownika i podłączonych do niego elementów.

 

Dodaj komentarz