Połączenie Abilix Krypton ze Scratch 3.0

Sterowniki Abilix Krypton 4, 6, 8 (w wersji v.1 i v.2) można programować w Scratch 3.0, pisaliśmy już o tym  tutaj . Postanowiliśmy odświeżyć temat, odpowiadając jednocześnie na Wasze pytania i prośby: Jak krok po kroku podłączyć roboty Abilix Krypton ze Scratch 3.0.

Problem pojawia się kiedy nasz komputer ma połączyć się i z internetem i z robotem za pomocą wi-fi. Nieco łatwiej jeżeli z Internetem jesteśmy połączeni przewodowo a wifi wykorzystujemy do podłączenia robota. Znacznie częściej jednak łączymy wszystko bezprzewodowo, stąd pojawia się problem z połączeniem robota Abilix Krypton ze  Scratch 3.0. Pokażemy wam krok po kroku jak można rozwiązać ten problem z robotami Abilix Krypton.

 

  1. Instalacja aplikacji Abilix Scratch Agent na komputerze

Aplikację można pobrać bezpośrednio z naszej strony. Należy ją następnie zainstalować. Skrót do niej pojawi się na pulpicie.

 

  1. Uruchomienie Abilix HOT-SPOT

Na sterowniku Abilix wchodzimy w Ustawienia -> WI-FI i uruchamiamy zakładkę Hotspot

 

Następnie zapisujemy nazwę punktu dostępowego (hotspot) oraz jego hasło.

  1. Połączenie sterownika z komputerem za pomocą WI-FI

Dalej, łączymy sterownik z komputerem za pomocą Wi-Fi. W prawym, dolnym rogu ekranu odnajdujemy połączenia Wifi i w dostępnych sieciach wybieramy nazwę punktu dostępowego sterownika (nazwę hotspot). Wybieramy hotspot, wpisujemy hasło – nasz laptop zostanie wtedy połączony ze sterownikiem (automatycznie zostanie odłączony dostęp do internetu)

  1. Połączenie robota Abilix Krypton z aplikacją Abilix Scratch Agent

Następnie uruchamiamy zainstalowaną wcześniej aplikację Abilix Scratch Agent. I dokonujemy następujących ustawień.

– Wybór robota – Najlepiej wybrać najwyższą opcję – Abilix Krypton 5 -> Jednak ten wybór nie ma znaczenia. Wszak korzystać będziemy z bloków Scratch, które są uniwersalne dla wszystkich robotów

– REVISE – tutaj należy wpisać dane dostępowe hotspotu Abilix Krypton

– CONNECT – łączymy robota z programem

– PROGRAM – uruchamiamy interfejs Scratch 3.0 z blokami odpowiedzialnymi za sterowanie robotem Abilix

5. Jak połączyć Abilix Krypton z interfejsem Scratch 3.0

W tym momencie pojawia się główny problem – załadowanie interfejsu wymaga połączenia z internetem. A za pomocą wifi jesteśmy połączeni z robotem. Oto jak należy poradzić sobie z tym problemem:

  • Po otwarciu strony w przeglądarce, nie załaduje nam się ona – bo nie mamy internetu. Zostawiamy zatem otwartą przeglądarkę a w prawym dolnym rogu  ekranu przełączamy sieć wifi na nasze połączenie internetowe (czyli łączymy się normalnie z routerem).
  • Odświeżamy w przeglądarce stronę z Abilix Scratch 3.0 – po chwili załaduje nam się cały interfejs Scratch 3.0.

Teraz mamy już uruchomiony i załadowany interfejs Abilix Scratch 3.0 w przeglądarce a nasz robot Abilix Krypton jest połączony za pomocą hotspot z WiFi.  Wchodzimy w nasz interfejs i w lewym dolnym rogu znajdujemy bloki odpowiedzialny za załadowanie rozszerzeń do naszego interfejsu. Po kliknięciu w niego, otwiera się okno rozszerzeń, w którym wybieramy rozszerzenie ABILIX.

Po kliknięciu w rozszerzenie pojawia się panel połączenia ze sterownikiem i informacja, że nie znaleziono sterownika.

W tym momencie zostawiamy okno przeglądarki otwarte i po raz kolejny przeładujemy połączenie WiFi – z naszego połączenia internetowego przechodzimy na połączenie z hotspotem robota ABILIX. (tak jak w pkt. 3)

Teraz ponownie łączymy robota Abilix Krypton z aplikacją Abilix Scratch Agent (pkt. 4) –Nie wyłączaliśmy w trakcie łączenia tej aplikacji więc wszystkie ustawienia pozostały bez zmian. Wystarczy więc, że klikniemy połączenie CONNECT. Ikona WiFi w tym programie zaświeci się na niebiesko. (cała procedura została opisana w pkt. 4).

Teraz po raz kolejny wchodzimy w okno przeglądarki z otwartym interfejsem i w bloku dodawania rozszerzeń klikamy polecenie „Odśwież” – robot Abilix Krypton został znaleziony. Wystarczy więc, że przejdziemy do edytora i w prawym dolnym rogu pojawi się okno rozszerzeń – bloki dla Abilix Krypton.

 

 

 

Dzięki takiemu połączeniu możemy również zintegrować roboty Abilix Krypton z robotami LEGO®, płytką Micro:bit czy Makey Makey.o czym pewnie napiszemy niebawem 😊

Abilix Krypton i Scratch 3.0Video Tutorial – Krok po kroku

 

Roboty Abilix Krypton są dostępne u oficjalnego dystrybutora oraz na stronie https://solectric.sklep.pl/roboty-edukacyjne

Dodaj komentarz